AnadoluRAP Özel
Merhabalar,
Sitemize hoş geldiniz,sitemizde son çıkan hiphop albümleri,hiphop'cu röportajları ve daha birçok şey ile turnuvalarıda bulabilirsiniz
DAHA KALİTELİ BİR HİZMET İÇİN ÖNCESİNDE ÜYE OLUNUZ.!
AnadoluRAP Özel
Merhabalar,
Sitemize hoş geldiniz,sitemizde son çıkan hiphop albümleri,hiphop'cu röportajları ve daha birçok şey ile turnuvalarıda bulabilirsiniz
DAHA KALİTELİ BİR HİZMET İÇİN ÖNCESİNDE ÜYE OLUNUZ.!
AnadoluRAP Özel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AnadoluRAP Özel

AnadoluRAP Özel

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yapNefret Olmasaydı... <!—www.myrapstyle.forumsmusic

Nefret Olmasaydı...

YazarMesaj
PatroN
Admın
Admın
PatroN

Aktiflik :
Nefret Olmasaydı... Left_bar_bleue705 / 999705 / 999Nefret Olmasaydı... Right_bar_bleue

Rep Puanı : 1035
Rep PuaN : 7

Nefret Olmasaydı... Empty
MesajKonu: Nefret Olmasaydı...   Nefret Olmasaydı... Icon_minitimeC.tesi Nis. 04, 2009 7:02 pm

1999 yılında “Neftet” adı altında Ceza’yla birlikte yaptıkları çalışmalarla Türkçe Rap’in en önemli isimlerinden biri haline gelen ve çıkardığı her albümle oldukça konuşulan Fuchs’la yeni bandrollü albümü “Selam” hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajda Fuchs bize albümünün nasıl ortaya çıktığını, yeni tarzını, ileride neler yapacağını ve haberi duyulduğu an üzerinde çok konuşulan “1000 feat.” Projesini neden iptal ettiğini büyük bir içtenlikle yanıtladı. Gerçekleştirdiğimiz röportajı haberin devamında okuyabilirsiniz.

Kısa süre önce Selam adlı albümün raflardaki yerini aldı. Albümün hazırlanma sürecinden, perde ardındaki isimlerden bahsedebilir misin?

Albüm hazırlanırken aslında kayıtlarımda bana yardımcı olan okumalarımı kaydeden Kasırga, Cabbar ve Timur a teşekkür ederim.

Albüm kapak tasarımından beatlere ve mix'lere kadar sanırım her yönüyle Fuchs imzası taşıyor. Bu albümün önemi diğer albümlerine göre daha bir ayrıdır herhalde senin için ?

Elbette çünkü yıllarca her albümü başkalarıyla çalışmak zorunda kaldım ve her seferinde farklı bir sound ile hayranlarımın karşısına çıktım bundan sonra hep kendime ait stüdyomda çalışacağım için artık böyle bir sorunum olmayacak, kimseye muhtaç olmadan özgürce istediğimi yapma imkanına sahip oldum çalışması da çok keyifliydi bana sorarsanız bundan sonrakiler benim için çok önemli özelikle 3. solo albümüm bunun için çalışmalarıma başladım bile ama acelem yok.

Albüm sanırım underground olarak tasarlanmıştı. Ne oldu da albümü bandrollü olarak satmaya karar verdin?

Çok talep gelince albüm için ve gelen taleplerin hepsini karşılamanın mümkün olmadığını gördük dünyanın 4 bir yanından albüme sahip olmak isteyenler olunca altından kalkamayacağımızı fark ettik ve bu işi profesyonel bir şekilde piyasaya sürdük.

Nefret Olmasaydı... Fuchs-rop2-buyud62bb

Selam albümünü underground'ta satışa çıkardığında satın alan insanlar oldu. Bu kişiler aynı albüme 2 şarkı daha ekleyip bandrollü sunmana "zaten satın aldık bir daha mı alalım" şeklinde tepki gösteriyorlar. Sen bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Albümü B.S.M konser günü alan eğer 20-30 kişi ise bunu bize söyleyen bu arkadaşların 5’i hariç hepsi albümü internete koymuştur hem de hemen 2. akşamı bu arkadaşlara söylenecek bir şey yok. Eğer albümü alıp internete koymak marifet ise ki bence enayi oldukları ortada onlar para verip alıyor başkaları bedava ve teşekkür ediyorlar bu parçalardaki hak meselesi içinde söylememe gereken bir şey varsa günahın büyük kısmı bunu internete koyup başkalarında günah işlemesine vesile olanlardır Allah’a çok şükür ki bu güne kadar harama el uzatmadım uzatan arkadaşları da ilersi için çok acı günlerin beklediğini biliyorum onlara yanlışlarından dönmelerini öneriyorum.

Askerden döndükten sonra düşünce yapında değişiklikler oldu. Eski protest Fuchs gitti yerine popüler kültürün öğeleriyle harmanlanmış, daha hareketli projelerde yer alan bir Fuchs çıktı karşımıza. Kimi kesim tarafından büyük beğeni toplayan bu yeni stilin kimi kesim tarafından da yadırgandı. Sen bu değişim hakkında neler söylemek istersin?

Şunu söyle söylemek daha doğru eğer beni sevdiğini desteklediğini iddia eden rap kitlesi var ise o zaman bu dinleyici kitleme albümlerimi alsalardı indirmeselerdi diyorum onlar beni güçlü kılmasa bende bu tarz işlerde yer almak zorundayım ilerde çok daha fazla işte görecekler çünkü albüm şu ana kadar 60.000 kere 250 siteden indirilmiş durumda ben daha ne diyeyim ki şimdi.

Albümde eğlenceli ve hareketli çalışmalarının yanı sıra özellikle İstanbul Attack'tan sonra pek rastlayamadığımız, dinleyiciyi bir anda karamsarlaştıran çalışmalarına da rastlıyoruz.

Evet çünkü planlı programlı bir albüm değildi bu kafama o an ne estiyse yapılan parçalar bunlar bu yüzden bir anda düşüşe gecen ve yükselen bir albüm oldu. Benim hayatımda öyle, benimde üzüntüler yaşadığım sevinçler paylaştığım ve çok sinirlendiğim anlarım oluyor bunların tabı hepsini yazmak olmaz aralarından seçilenlerle karşı karşıyasınız.

Albümdeki ilk klibi Sansar'ın da eşlik ettiği "Öldü Sanma" adlı parçaya çektin. Klibin çekim aşamasından bahseder misin?

Klip çekmek ülkemizde çok zor olan bir iş, yok sponsor bulmak lazım yok tanıdık ve en iyilerle çalışmak öyle mümkün olmuyor her seferde çünkü bu albümün her şeyi ile stüdyo aşaması ve sonrası klipler ve göreceğiniz her şey için sadece ben ve kaynaklarım ile yürütüyorum. Bu yüzden zor imkanlarda çekilen klipler arasında yerini alan bir klip olmuştur. Pislick firması ile yaptığım görüşmede bana gereken imkanları sağlaya bileceklerini tabi kendi bütçelerine göre onların desteği ile bu klibi yapmış durumdayız. Kamera ve gereken her şeyi pislick firması üstlenmiş ve çok güzel bir klip armağan etmiş olduk. Aldığımız tepkilerde çok iyi bu kadar zor imkanlarda yapılmış olan bu klibi beğendiğinize çok sevindim. Bu arada klipte koşan arkadaşım için bazı yakıştırmalar yapılıyor öncelikle şunu söyleyeyim koşacak kişiyi ben unutmuştum yönetme senaryo gereği kim koşacak diye bana sorduğunda açıkçası etrafıma bağırdım kim koşmak ister bana koşacak birisi lazım dedim sağ olsun balkan ve Avrupa karete şampiyonu arkadaşımız bizi kırmadı ve bu klip için koştu onu biraz yorduk ama teşekkür ederiz. Durum bundan ibaret rap camiasının dedikoducu bölümü boşuna yakıştırmalarda bulunmasınlar kimseye de prim sağlattırmasınlar olayın aslı budur.

Nefret Olmasaydı... Fuchs-rop4-buyu24238

İkinci klip için aklında bir parça ve konu var mı?

Evet hatta en güzel sürprizi de verim 2. klip çekildi ama son ana kadar bunun sürpriz olmasını istiyorum bu düşünceme saygı duyduğunuz içinde teşekkür ederim. Çok yakında hep beraber izleyeceğiz.

Eski Okul adlı şarkıda İstanbul Attack adı altında yaptığın çalışmalardan çok, Yener'in de varlığıyla eski Fuchs havasını soluyoruz. Bu şarkının öncülüğünde eski stiline bir dönüş var diyebilir miyiz?

Benim aklımda bir stili var ama hiç bir zaman bunu tam bir albüme yayamadım bunu en kısa zamanda başarmak benim zaferim olacaktır. Fakat artık ne tarz bir albüm yapmam gerektiğini birlikte çalıştığım insanlarla oturup kariyer yönetimi planlamasından sonra belli olacak.

Çekme Kardeşim, Sabaha Kadar Bodrum, İstanbul Attack gibi popüler kültüre yakın çalışmalar da underground olarak sunduğun albümün içinde yer alan çalışmalardandı. Underground kitlene farklı, overground kitlene farklı çalışmalarla hitap ederek iki tarafı da dengelemeyi düşündün mü?

Açıkçası bu parçalarında albümde olması gerektiğini düşünüyordum ve koydum yoksa aklımda albümü dengelesin diye bir düşüncem olmadı.

Yağmur ile dinleyicilerini hüzünlendiriyorsun. Bu şarkının hikayesinden bahseder misin?

Ben biraz böyle nasıl derler ara verdiğimde yada biraz ortada görünmediğimde mutlaka o dedikoducu tayfa hemen iş başına geliyor ve benim hakkımda konuşmaya başlıyor. Ben bu albümü yaparken evet dedim Fuchs solo yani Huzur N Darem çıkalı 4 sene olmuş şimdi bunu hazırlıyorum ortalıkta yokum diye konuşuyorsunuz belki ama bunu da dışarıda yağmur var ile ifade ettim ve diyorum ki güneşim doğduğunda hepiniz gene susacaksınız çünkü siz boş yanı bomboş adamlarsınız benim yaptığım işleri görmeyenler kordur.

Sahtiyan'la kaydettiğin "Rap Bizim İçin" adlı şarkıda bu kültürün sana ne ifade ettiğine değinmişsin. Eminim ki bir şarkıya sığdıramayacağın kadar çok şey ifade ediyordur. Parçaya sığdıramadıklarını burada takipçilerinle paylaşmak ister misin?

Bu parçayı biz Sahtiyan kardeşimle Sahtiyan daha askere gitmeden önce kaydetmiştik daha sonra Sahtiyan’a evet bir albüm yapıyorum eğer sende istersen bu yıllar önce yaptığımız parçayı albüme koymayı düşünüyorum ne dersin dedim Sahtiyan’da tabi ki dedi ve bende albüme koydum. Yeni çalışmaları da çok daha iyi parçalara imza atacağımıza eminim. Rap benim tek aşkım rap olmasaydı ben nasıl yaşardım bilmiyorum sanırım serserinin biri olurdum belki de başka bir durumda olurdum bunu bilemeyiz ama hayatımda tek kalbimin tamamına hakım olan rap ikinci bir kişi bunu kabul ederek yanıma gelmeli bayanlar acısından söylüyorum bana bir bayan arkadaşım sorsa ben mi rap mi ki bu tarz sorular genelde bayanlardan çıkar ne demekse rap mi ben mi? e tabi ki rap derim Smile

Nefret Olmasaydı... Fuchs-rop5-buyu1816a

Bandrollü albümde Ceza ile yaptığın "Nefret Geri Geliyor" adlı şarkı albümdeki en merak edilen çalışma. Bu şarkının konseptinden, nelerden bahsettiğinizden ve nasıl ortaya çıktığından bahseder misin?

Türkiye’nin en büyük rap grubundan bahsediyoruz ve bunun adı Nefret. Nefret olmasaydı şu an böyle bir piyasaya sahip olamazdık öncelikle ben buna inanıyorum. Ve yıllar sonra Ceza kardeşim ile tekrar bir parçada birlikte çalıştığım için kendimi daha keyifli hissediyorum. Bu parça bir tarihtir bunu kimse unutmasın diye de altını çiziyorum. Parçanın adından da ne olacağını söylemekteyiz ve anlatılmak istenen veya anlatılan ne ise buda parçanın içinde mevcuttur. Zaman bir efsaneyi tekrar canlandırıyor ve buna şahitlik edenler Türk rap tarihinin en şanslı insanlarıdır, bu sözlerimin hepsinin altını çiziyorum. Bu güne kadar eskiler hariç yeni ve gelişmekte olan çoğu rap dinleyicisi Nefret’i sahnede görmemiştir o döneme ve Türkçe Rap’in tarihine damga vurmuş bir grubu sahnede izleme fırsatı bulamamıştır. Kula[img]ktan kulağa bilenler bilmeyenlere bir şekilde anlatmıştır böyle efsane hikayeleri gibi ama hikaye gerçek olmak üzere çok uzak değil sadece gökten düşen su damlasının yere çarpmasını bekliyoruz zamanı matematikçiler çözsün.

Nefret'ten sonra sen biraz daha popüler kültüre yönelirken Ceza'da siyasi ve protest tavırlarını ön plana çıkardı. Yeni hazırlanacak bir ortak projeden Nefret takipçileri sence aynı tadı alabilecekler midir?

Şüphesi olanlar var ise bunu albüm çıkınca tekrar konuşuruz…

Albümdeki çalışmada Nefret'ten öncesi ve Nefret'ten sonrası diye bir de ayrım yapılarak şarkı sonlanıyor. Nefret'ten öncesi ve sonrası hakkında gerek kendi hayatın için gerekse Türk Hiphop tarihi için neler söylemek istersin?

Nefret ten öncesini bilmek çok zor değil ama Nefret’ten sonrası çok farklı özellikle Türkiye’de bunu görememek cahillik olur.

1000 feat. eğer devam etseydi nasıl bir proje olacaktı, kafanda tasarladığın nokta neydi?

Amacım dünya rekorlar kitabına girmekti ve Türkiye’yi rap ile meşgul etmekti biraz ama bizim rap kitlemizin içersindeki cahil bölüm veya kendine güvenemeyen bölümün acımasızca sürdürdükleri eleştiriler beni çok yordu ve hemen durdurduk ben bu eleştiriler için sadece şunu söyleye bilirim hatayı hemen kendime aradım dedim nerede hata yaptık olay çok cüzi istenen rakamdı ki bunun nerelere gideceği belliydi makbuzu filan her şey şahıslara gidecekti olay sadece bizim beleşi çalmayı seven bu kitleye ne laf anlata biliriz nede bunlarla uğrasa biliriz ben bu olaylar baya yıprattı ve ben hastalandım halada tam iyileşmiş değilim haksız eleştiriyi kaldıramadım. Ama dediğim gibi onlar benim ve sanatçıların albümlerini internetten çalmasını bilirler ve boş konuşmasını bende onlara çaldıkları bu albümlerin hesabını soracağım diyorum ve üstünde diyorum ki inşallah Allah çok büyüktür inşallah sizinde en sevdiğiniz şeyi sizden çalarlar bu çocuğunuz olur ne bileyim en sevdiğiniz şey ne ise artık, Allah büyük.

Nefret Olmasaydı... Fuchs-rop3-buyu07af0

İstanbul Attack'ın son durumu ve gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında bilgi verebilir misin?

Açıkçası İstanbul Attack devam ediyor hala konserlere gidiyoruz bu devam edecek ve büyük ihtimalle yeni projelerde karşınıza çıkacağız şu an için bunları buradan söylemem doğru olmaz ama şunu bilin ki İstanbul Attack devam ediyor ve daha da güçlü.

Seni televizyon şovları ve sinema yapımlarının müzikal alanlarında görmeye alıştık. Takipçilerin için yeni projelerin var mı?

Tabi ki var sırasıyla gene yakınlarda başlayacak şeyler yolda, sesimle izinsizde olsa gene bir evlere televizyon aracılığı ile ziyarete hazırlanıyorum.

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Röportaj için sizlere teşekkür ederim işlerimden dolayı sizleri biraz beklettim bu kusurumu görmezden gelmeniz dileğim ile tüm beni sevenlere destekleyenlere teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

MySpace: www.myspace.com/fuchsistanbul
Satın Al: Fuchs - Selam

Nefret Olmasaydı... Fuchs-rop1-buyue4ffb
https://anadolurap.yetkin-forum.com
PatroN
Admın
Admın
PatroN

Aktiflik :
Nefret Olmasaydı... Left_bar_bleue705 / 999705 / 999Nefret Olmasaydı... Right_bar_bleue

Rep Puanı : 1035
Rep PuaN : 7

Nefret Olmasaydı... Empty
MesajKonu: Geri: Nefret Olmasaydı...   Nefret Olmasaydı... Icon_minitimeC.tesi Nis. 04, 2009 7:09 pm

lütfen emeğe saygı...
https://anadolurap.yetkin-forum.com

Nefret Olmasaydı...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» pit10 - En Sevilen Nefret Edilen Adam