AnadoluRAP Özel
Merhabalar,
Sitemize hoş geldiniz,sitemizde son çıkan hiphop albümleri,hiphop'cu röportajları ve daha birçok şey ile turnuvalarıda bulabilirsiniz
DAHA KALİTELİ BİR HİZMET İÇİN ÖNCESİNDE ÜYE OLUNUZ.!
AnadoluRAP Özel
Merhabalar,
Sitemize hoş geldiniz,sitemizde son çıkan hiphop albümleri,hiphop'cu röportajları ve daha birçok şey ile turnuvalarıda bulabilirsiniz
DAHA KALİTELİ BİR HİZMET İÇİN ÖNCESİNDE ÜYE OLUNUZ.!
AnadoluRAP Özel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AnadoluRAP Özel

AnadoluRAP Özel

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yapHer Canlı Ölümü Tadacaktır! <!—www.myrapstyle.forumsmusic

Her Canlı Ölümü Tadacaktır!

YazarMesaj
PatroN
Admın
Admın
PatroN

Aktiflik :
Her Canlı Ölümü Tadacaktır! Left_bar_bleue705 / 999705 / 999Her Canlı Ölümü Tadacaktır! Right_bar_bleue

Rep Puanı : 1035
Rep PuaN : 7

Her Canlı Ölümü Tadacaktır! Empty
MesajKonu: Her Canlı Ölümü Tadacaktır!   Her Canlı Ölümü Tadacaktır! Icon_minitimeC.tesi Nis. 04, 2009 6:55 am

Geçtiğimiz haftalarda Neden isimli 2. solo albümünü satışa sunan ve son dönemlerin en gözde isimlerinden Sansar Salvo ile bir de ortak albüm kaydeden Sahtiyan ile son albümü üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Neden albümü, Sansar Salvo ile ortak kaydettiği Yeni Nesil EP, gelecek planları ve 81 projesi üzerine konuştuğumuz röportajı hiphoplife üyelerine sunuyoruz. Keyifli okumalar dileriz.

Geçtiğimiz haftalarda yeni solo albümün "Neden" i satışa sundun. Albümün hazırlık sürecinden, perde ardındaki isimlerden ve gelen tepkilerden bahseder misin ?

Yeeea, hazırlıklar, sözlerin yazılması kayıtlar toplam 2 sene sürdü, bu 2 senenin içindede 1 albüm 81 ile bir mixtape ve 7 katli albümünü hazırladım. "Neden?" üzerinde bugüne kadar en çok çalıştığım şarkılardan oluşuyor, albümün beatleri haricinde sözler kayıtlar mixler hepsini kendim yaptım. Albümümü kendim yaptım, cd mi kendim sattım girmesinler havayaaa! Tek taşını kendin aldın tek kaşını kendin aldın manitanı zaten öptüm girmesinler havayaaa!

Albümü bazı özlü sözlerin yer aldığı bir skit ile açıyorsun. Neden özellikle bu özlü sözleri seçtiğini anlatır mısın ?

Revolver filminden aldım. En büyük düşman en son bakacağın yerde saklanır ''Caesar'' Ticaretin ilk kuralı malını korumaktır, savaştan kaçış yoktur ancak erteleyebilirsin vs vs. Bu piyasada her cinsten insanı gördükten sonra hala aklında soru işareti olanlar için altın kuralları intro yaptım, kurallara uy ve hayatta kal : )

Albümdeki beatler de oldukça dikkat çekiciler. Altyapılarda kimlerin imzaları yer alıyor ?

7 katlıdan beri çalıştığım büyük abi Geenome yine çok güzel beatler verdi eksik olmasın, Kaan yakın arkadaşım Remake “Ölümü Tadacaksın”ı canlı çaldı ve bende normal kayıtlarım dışında bir tarzla onu kaydettim. Roka’dan albümün ilk ve en eski şarkısı “Yolunu Bul” var, genç arkadaşım Kalibre 44’den var. İşte kapakta yazan herkes, yurt dışından bir kaç kişi Wavez Çek Cumhuriyetinden “Gel Müziğe”yi yaptı. Hepsi içime sinen beatler.

"Gelişme" ve "Yumruk" şarkılarının altyapılarında rock ve elektronik müziğin tınılarına rastlıyoruz. Bu deneysel çalışmalar hakkında bilgi verir misin, bu tarz çalışmaların devamını getirmeyi düşünüyor musun ?

Tabi ki yeni solo albümün beatlerinin büyük bir kısmı şu ana kadar elimde olanlar için konuşuyorum elektronik sound. Neden’de bu sounda biraz da yeni nesilde bu tarza giriş yapmak istedim. Arkadaşlarıma yeni şeyler dinletmek istiyorum. 98 beatleri tamam duygusaldı, his vardı içinde ama geçmiş geçmişte kaldı, modern dünyaya ayak uydurmamız lazım.

Yumruk'ta bahsi geçen konular ve siyasi değinmeler de oldukça ilgi çekici. Adından da anlaşılacağı gibi belirli bir kesimin görüşünün hakim olduğu bu şarkının hikayesini anlatır mısın ?

O şarkıdaki her şey tarihin içinde olan, kanıtlanmış, kesinleşmiş olay yargı ve sonuçlardır. Politik olmak için yapılmış bir şarkı değil ''Yumruk'', sadece bize istediğimiz özgürlüğün verilmesi için yapılmış bir ses. Oturup rapimde Akp’yi Chp’yi ya da Amerika’yı eleştirmek bana çok sığ ve basit, Corny geliyor. Rapim dışında başka her ortamda seve seve herkesle tartışabiliriz bu konuları. Bu konularda hassasım, duyarlıyım ama düzeninde böyle işlerle düzeleceğine de inanmıyorum. Bu karamsarlık kesinlikle değil sadece rasyonel bakıyorum.

"Sahte" şarkısında insanların yapmacık tavırlarını ve çevremizdekilerin çarpık yaşamlarını "sahte" ile nitelendirerek eleştiriyorsun. Bu şarkıyı yazman için seni ne tetikledi, parçanın hikayesini anlatır mısın ?

Sahtekar insanların ortalıkta ''Sahte'' kelimesini ağızlarına sakız edip sürekli bu kelimeyi kullanmasından ilhamımı aldım, şöyle bir bakalım ne görüyoruz? Açıkça gördüğümüz 1., 2. ve 3 tekil şahıslar o sahtekarların ne kadar sahtekar olduklarını bizzat o sahtekarlardan görerek öğrendi. Sahtekarlık insanin içinde olan bir şey paradan başarıdan veya başka bir faktörden dolayı türemez. Benim için çok yüzlüler bu gruba giriyorlar. Sözlerimi onlara adadım.

"Her Canlı Ölümü Tadacaktır" ile dinleyicileri karamsar bir havaya sokuyorsun ve "hepiniz öleceksiniz" diyorsun. Her ne kadar doğru olsa da sence de biraz sert bir deyiş değil mi ?

''Hepimiz öleceğiz'' diyorum ve madem bir gün gideceğiz buradan, birbirimize karşı bu boku neden zorlaştırıyoruz? Neden imajımız hep beraber ama içimizde her şeyi yalnız istiyoruz? Neden çekemiyoruz diğerini? Neden kıskanıyoruz? Nereden biliyorsun bu işi benden ya da bir başkasından daha iyi bildiğini? Neden sende hata yapıyorsun da başkası yapınca yaygarayı basıyorsun? Nereden hava gazı egon? ''küçük insanların elindeki küçük güçle ne kadar ezik olabileceğini izle, otur ve gül hareketlerine ehh ehhh ehh e e e ehh'' (ölümü tadacaksın). Bu şarkının konusu da budur.

Albümde klişeleşmiş sözlere çok fazla rastlıyoruz. Yazarken neden bu klişeleşmiş sözleri ön plana çıkarmayı tercih ettin ?

Katılmıyorum. Siz su uykusuzdaki klişe team misiniz acep yoksa? Klişelere, kitaplara, alıntılara ya da söz yazarken bana yardım edecek kafiye söyleyecek birine ihtiyacım yok, ilginç nokta size; ihtiyacı olan ya da başka yerden beslenenlere de lafımda yok. Artık biraz geniş düşünmeye ihtiyacımız var sığ sularda yüzmekten sıkılmadık mı? Biri isterse bir gün çıkıp şiir kitabini rap diye okursa dinleyicilerimiz anında basar kalayı. Çünkü onların yeniliklere bakış acısı, yeni şeylerin onun için eskinin güzelliğini ellinden alacak sanıyorlar. Açık görüşlü olun arkadaşım.

Doyumsuz Sevgi'de Barış Manço'dan alıntılara rastlıyoruz. Hiphop konseptine bağlı kalarak bazı şarkılara cover yapmayı düşünüyor musun ileride ?

Şu zamana kadar düşünmedim, şu sıralarda düşünmüyorum. Albümde sadece bir alıntı var ”Doyumsuz Sevgi”de lambaya puf de oh deme puf de…

Askerliğine dair bir şarkı bulunuyor albümde. Askerlik dönemine değinip şarkı hakkında bilgi verebilir misin, nasıl bir ruh haliyle yazdın şarkıyı ?

Şarkıyı askere gitmeden hemen önce yaptım. Gergin, merak içinde ve heyecanlıydım. Sivas Temeltepe’de yaptım. Dönüşte askerlik üzerine bir şarkı yapsaydım herhalde daha sert olurdu. Yaptığım yerde yaşam şartları pek askerlik yapılan yerlere göre değildi, çok komutan buradaki imkansızlık daha başka yerde yok diyordu… , -25 dereceler, ısınmayan binalar, 1 hafta akmayan sular, ama bunlar insana çok şey katıyor. Orada en güzeli olaylar üzerine uzunca düşünecek vaktim oldu.

Albümde uzun zaman önce forumlarda dönen bazı şarkılara da rastlıyoruz. Yenilerini yayınlamak varken neden farklı altyapılarla eski parçaları da albüme kattın ?

“Bizzat kendim” haricinde bütün nette dinlettirdiklerim ya da dinlettirmediklerim hepsi bu albüm için yapılmıştı. Kaan ''Remake'' 7 katli mixtape’in remixlerini yapıyordu o sıra ve “Bizzat Kendime” yaptığı bu beati bana yolladı. Aşık oldum bu tracki almadan yapamazdım. Neden içinde olan bütün şarkılar albümün konseptine bağlı albüm için yapılan ama sonradan çıkartılan bir kaç parçam daha var, yine hiç duyulmayan eski şarkılarla birlikte bunları yeni bir mixtape içinde toplayıp nete vermeyi de düşünüyorum.

7 Katlı Mixtape'ine göre çok daha az isimle çalıştığını görüyoruz bu albümde. Kalabalık albümleri tercih ederken "Neden" in düet listesindeki bu incelmenin sebebi nedir ?

İlk sebep; çok fazla featuring’in albümü çizgisinden çıkartacağını düşündüm. Yeni solo albümümde de çok aşırı feat. düşünmüyorum. 3 ya da 4 olur yine. ikinci sebep ise; “Neden”de değindiğim tüm konular biraz fazla içten, kalabalık feat. olan albümlerde içtenlikten maalesef biraz uzak olunuyor gibi geliyor bana. Özet olarak ben feati gerek olduğu için ya da isim için almayı düşünmem o şarkıya uygunsa birini alırım diyorum.

Sound ve lirikal açıdan 7 Katlı Mixtape'ten sonra değişime gittiğini gözlemliyoruz. Bu albümde de değişimin havası oldukça fazla solunuyor. Bu değişimin sebebi nedir?

O zamanda söyledim o sadece bir mixtape di. Yine bir çok kişiden üstündü ama solom için sizleri uyarmıştım çok sağlam beatlere çok sağlam sözler diye. Hiç bir satır yazılmak için yazılmadı. 16 bar dolsun mantığı yok o albümde. Artık böyle rap albümleri çok zor çıkıyor.

Dediğim gibi 7 katlı sadece bir mixtape di benim için bu ise solo albüm. Stili orda gösterip zekayı burada öne çıkartmak zorundaydım.

"Yeni Nesil EP", solona göre daha hızlı hazırlanmış bir albüme benziyor. Salaş bir albüm olmuş sanki ?

Salaş doğru kelime değil, doğrusu ona sokak albümü diyebiliriz. Safkan bir underground rap albümü oldu yeni nesil. Aklımızda olanda buydu zaten.

"Barda" şarkısında piyasaki MC'lere bir nevi ultimatom veriyorsunuz. Eskiden seni diss parçaların içinde çok sık görüyorduk ancak artık bu tarz konulara daha sakin yaklaşıyor gibisin ?

Kesinlikle, birisi ile sorunum olunca bunu şarkıya ya da nete dökmek oldum olası zaten çok çocukça geliyordu. Fazlasıyla bunu hak edene yaptım çok aşırı diss yapan bir mc değilim zaten. Rap bir sanat ve sanatında bir eşiği olduğunu düşünüyorum ama buda bu şekilde cevap verilmesi gereken biri varsa da almayacak anlamında olduğunu sanmasın. Adamına göre muamele anlayacağın. Kimseye şöhret hediye edemem.

En çok merak edilen ve eleştirilen konu ise her iki albümde de kullandığın efektler oldu. Neden bu efektleri kullandın ve vokallerindeki doğallığı gölgeledin ?

Hoşuma gidiyor, kullandığım beatler bu efekte uygun yakışan beatlerdi. Rap tayfası dışında dinleyen herkesten bu ses için olumlu tepki aldım. Daha öncede dedim açık olmakla ilgili. Olay sesin kulağa vuran dalgası değil, olay beyinin değişik bir ses algılaması. Değişik ses gelince orada zaten beyin bu kesin yargılara sahip insanda direk kararı veriyor, o artık duymuyor, dinlemiyor çünkü. Kimsede her yaptığımı beğenmek zorunda değil bugüne kadar kimse beğensin diye bir şarkı değil bir satır yazmadım, ölene kadar underground ak diyipte ticari herkesin alacağı bir iş de yapmadım içimden ne gelirse o %100 saf içten.

Bu efektleri kullanmaya devam edecek misin ?

Evet üzerinde çalışıp daha da geliştirmeyi düşünüyorum bu soundu.

Bora'yı da ilk defa senin albümünde Türkçe dinliyoruz. Uzun süre onu İngilizce vokalleriyle dinledikten sonra, Türkçe rap'i sana nasıl geldi ?

Bence doğru bir karar verdi. Türkçe okuyacağım dediğinde durma dedim. Böyle iyi bir şey beklemiyordum açıkçası ilk feati “İçerde Bey Var” ve harika oldu.

Buura ve Bora ile oluşturduğunuz 81'in son durumu ve ileriye yönelik projeleriniz hakkında bilgi verebilir misin ?

81’e resmen yeniden başladık, 2 sene önce Bora ile hazırladığımız 81 albümü hala hazırda var ama bu sefer buura’yı da alıp daha yeni beatlerin üzerine yeni şarkılar yapmak istedik. Yakında internet üzerinden ep olarak vereceğiz. 81 biz istedikçe hep var olacak.

Türkçe Rap piyasasının en eskilerinden birisin. Zamanında aynı çatı altında bulunduğun oluşumdaki herkes iyi yada kötü yer üstü piyasasında yerini buldu ancak senin henüz bu yöndeki bir atılımını göremedik. Bunun sebepleri nelerdir ?

Çok fazla kız arkadaş çok fazla eğlence çok fazla parti haha ? yapmak istediğim olay bu olayıma devam ediyorum. Ben rahat biriyim şan şöhret işleri beni bozar mümkünse sadece müziğimi dinlesinler ve konserime gelsinler onun dışında normal hayatta kasılıyorum bu gibi tanınma ya da müzisyen dinleyen ilişkilerinden, antipatik soğuk bir yapım var kesin Smile büyük kovalamak benzeri şeylerde olamadığımı ben yıllar öncede söylüyordum halada öyle, bu işi para için yapmıyorum ama benim üzerimden para kazanılıyorsa hakkımı da alırım elbet bende. Sonuç olarak kendime bir yer bulma amacım hala olmadığından dolayı bu tarz bana hoş geliyor gittiği yere kadar diyorum.

81 projelerinin dışında seni ileride hangi projelerde görebileceğiz ?

Başka bir projem yok, 81 bitiminde yeni soloma başlamak istiyorum.

Son olarak eklemek istediklerin?

Albümümü alıp dinleyenlere teşekkür ederim, ''alamayacak durumu olupta dinlemek isteyenler'' netten çeksinler hakkımı da helal ederim. Herkes ekmeğine baksın.
Saygılar.
https://anadolurap.yetkin-forum.com
PatroN
Admın
Admın
PatroN

Aktiflik :
Her Canlı Ölümü Tadacaktır! Left_bar_bleue705 / 999705 / 999Her Canlı Ölümü Tadacaktır! Right_bar_bleue

Rep Puanı : 1035
Rep PuaN : 7

Her Canlı Ölümü Tadacaktır! Empty
MesajKonu: Geri: Her Canlı Ölümü Tadacaktır!   Her Canlı Ölümü Tadacaktır! Icon_minitimeC.tesi Nis. 04, 2009 7:54 am

işte SAHTİYAN benim adamım çok doğru konuştu...
https://anadolurap.yetkin-forum.com

Her Canlı Ölümü Tadacaktır!
1 sayfadaki 1 sayfası