AnadoluRAP Özel
Merhabalar,
Sitemize hoş geldiniz,sitemizde son çıkan hiphop albümleri,hiphop'cu röportajları ve daha birçok şey ile turnuvalarıda bulabilirsiniz
DAHA KALİTELİ BİR HİZMET İÇİN ÖNCESİNDE ÜYE OLUNUZ.!
AnadoluRAP Özel
Merhabalar,
Sitemize hoş geldiniz,sitemizde son çıkan hiphop albümleri,hiphop'cu röportajları ve daha birçok şey ile turnuvalarıda bulabilirsiniz
DAHA KALİTELİ BİR HİZMET İÇİN ÖNCESİNDE ÜYE OLUNUZ.!
AnadoluRAP Özel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AnadoluRAP Özel

AnadoluRAP Özel

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yapMüziğim Işık Şiddetindedir(kimera candela röportajı) <!—www.myrapstyle.forumsmusic

Müziğim Işık Şiddetindedir(kimera candela röportajı)

YazarMesaj
PatroN
Admın
Admın
PatroN

Aktiflik :
Müziğim Işık Şiddetindedir(kimera candela röportajı) Left_bar_bleue705 / 999705 / 999Müziğim Işık Şiddetindedir(kimera candela röportajı) Right_bar_bleue

Rep Puanı : 1035
Rep PuaN : 7

Müziğim Işık Şiddetindedir(kimera candela röportajı) Empty
MesajKonu: Müziğim Işık Şiddetindedir(kimera candela röportajı)   Müziğim Işık Şiddetindedir(kimera candela röportajı) Icon_minitimePtsi Tem. 27, 2009 6:06 pm

Müziğim Işık Şiddetindedir(kimera candela röportajı) Kimeracandelarop1buyuk

Geçtiğimiz ay içerisinde "Mind in Mind" isimli albümünü satışa çıkaran ve oldukça da ses getiren "Kimera Candela" ile keyifli röportaj gerçekleştirdik. Söyleşimizde albümü, albümün yapım aşamasında yaşananları ve konseptini, aldığı yorumları ve daha fazlasını uzun uzadıya konuştuk. Öte yandan albümde bahsettiği "yarışma" konusuna da açıklık getiren Kimera Candela'dan, ilerleyen dönemlerde yer alacağı projeler hakkında bilgiler almayı da unutmadık. Şimdiden iyi okumalar herkese.

Kendinden ve müzik yaşantından bahseder misin ?

Adım Emre Şahin. 30.09.1988 yılında Edirne'de hayata başladım ve burda da devam ediyorum yaşamaya. İlk okulda klasik müziğe ilgimi keşfettim başlarda, sonra ritme olan duygumu buldum. Çok çeşitli dallara yöneldim küçükken ama sonunda aradığım tarzı yarattım kendimde. Müzik yaşantım; sabah uyan günlük haberlere bakıyorum, müzikte son gelişmelere yabancı basındaki tüm sitelere bir kere giriyorum, sonra dünden neler yapmışım onları dinlemeye başlıyorum, bazen rüyamda garip melodiler duyuyorum (bilmiyorum size hiç oluyor mu), onları müziğime işliyorum. Günde belli alışkanlıklarım vardır aklınıza gelebilecek en ücra köşelerdeki müzikleri bile dinliyorum. Çünkü beynimizi kulağımızı geliştirmemiz lazım özgün olabilmemiz için. Daha sonra duyduklarımı sentezleme aşamasına giriyorum. Daha sonra piyanoya geçiyorum. Kendimi geliştirmek için sürekli antremanlar yapıyorum. Biraz katı kurallarım var, başkasından öğrenmektense kendim araştırıyorum enine boyuna. Beleşe alışmamak lazım bu hayatta, hazır müzik yapa yapa yeni neslimiz çok hazırcı oldu. Bir gün hazırı da elimizden alabilirler dikkat etmek lazım.

Kimera Candela ne demektir ve neden bu ismi kendine uygun gördün ?

Kimera bir bedende birden fazla DNA bulunması demek, benim müziklerimde böyle ney olacaklarını hiç bir zaman kestiremiyorsunuz, başı sonu bir değil, birden fazla kişiliğe bürünüyorlar dinlerken o yüzden bunu seçmiştim. Candela da fiziğe olan ilgim ve Albert Einstein'a duyduğum saygıdan ötürü geliyor. Candela ışık şiddeti demektir. Müziğim ışık şiddetindedir. 4 yıl önce Milliyet gazetesinin Bilim Teknik eki vardı yanlış hatırlamıyorsam onun arka kapak konusuydu, çok ilgimi çekmişti ve benle örtüştüğünü düşündüm. o yüzden kullanmaya başladım

Kısa süre önce "Mind in Mind" adlı instrumental albümünü satışa sundun. Albümün hazırlık aşamasından ve yapım süreci boyunca etkilendiğin unsurlardan bahseder misin ?

Albüm yapmamın en büyük nedeni çok sıkılmış olmamdı yapılan müziklerden, bu beni tetiklemişti en başta. Daha sonra bir gün bir kağıt kalem aldım. Nasıl bir albüm yapmalıyım, nelere dikkat etmeliyim derken tracklist meydana çıktı. Kafamda canlandı yapacağım işler ve beynimin içinde albümü dinlemeye başladım, ortada olmayan bir albümü. Sonra oturdum ve kafamdakini yaptım. Bu yüzden de "Mind in Mind" ı albüm ismi seçtim. Yapım sürecinde fazla müzik dinledim. Sample kullanılarak yapılan beatlerin en önemli özelliği nerden bulduğunu hissettirmemektir, bunun tadı budur. Onu işlemek kesmek bölmek çarpmak herşeyi yapmaktır. Ama günümüzde sample beati çok yanlış anlamış insanlar. Odun gibi koyarlarsa üstüne de abes bir ritim işte o zaman müzik katliamı yapmış olursunuz. Müzik yapmak bu kadar basit değil. Yapmak için yapıyorsan sadece kendine sakla, iyi olduğunu hissetiğinde insanların beğenisine sun. Bu çok zor bir şey değildir. Ben iyi bir dinleyiciyim. Müzik yapmak isteyen arkadaşlar da iyi birer dinleyici olmalılar. Altın kurallardan biridir bu. Albümdeki hiç bir beat bir birine benzetmemeliydi. Bunu düşünerek yapmaya devam ettim. Albüm bitti ve Limited CD halinde basmaya karar verdim. Fotoğraf çekimleri ve klibi hallettikten sonra basıma geçtik. Bütçe sıkıntımız vardı basmak için, klip çekilmişti 2 ay bekledi nerdeyse basım işini yapabilmek için o biraz moralimi bozmuştu. Ama beklediğime değdi.

Albüme gelen tepkiler ne yönde, beklediğin gibi mi ?

Gelen tepkiler güzel, herkes başta şaşıyor "abi söylemiyor musun neden kayıt yapmıyorsun ?" tarzı sorular geliyor. Söylemememin nedeni beat konusunda çok eksik olması ve bu ülkede beate verilen saygının son derece yerlerde olması, bunu yükseltmek için çabalıyorum. Umarım farkındadır insanlar, ben müzikten kazandığımı gene müziğe yatırıyorum. Onu geliştirmek için günlerimi harcıyorum. Sıkmadan zevkle dinletmek en büyük kuraldır. Ben de bunu başardığımı düşünüyorum bu albümde. Alan arkadaşlara teşekkürlerimi iletirim . Onlar farkında olmadan müziğin gelişmesine ufak bir nebze katkıları oldu merak etmesinler müzik daha da güzelleşecek bırakmaya hiç niyetim yok.

"Let Me" de 80'lerin parti mekanlarına konuk oluyor gibiyiz. Bu parçanın çıkış noktasından bahseder misin ?

Jazz, Blues gibi müziklere ilgim çok fazladır bu yüzden kendi müziklerime de bu türleri sentezlemeyi seviyorum. Güzel bir şarkıyı baştan yarattım. Çok da güzel oldu diye düşünüyorum. Yerinde duramıyorsun, istem dışı boyun hareketleri, ayaklarda bir sallanma belirtisi gerçekleşiyor. Şarkının etkilerini canlı olarak test ettim. Bir grubun içinde ilk defa dinleyen bir grup işte CD'yi taktım ve bu beat'te dans etmeye başladıklarını ve "işte bu işte bu" dediklerini duydum. Çok garip bir andı : )

Albümle ilgili bir de yarışma düzenliyorsun. Bu yarışmanın çıkış noktasından, son durumundan ve ne zaman sona ereceğinden bahseder misin ?

Gene bir anda gelen fikirlerden biriydi. Albümü bana değer verip alan herkes için birşeyler yapmam lazımdı. İyi müzik yaparak onlara olan saygımı gösteriyordum. Onlar da albümümü alarak bana en büyük saygıyı gösterdiler. Bunun altında kalmamalıydım. Böyle bir proje yaptım ve hemen uyguladım. Albümün içinde şifreler var onları albümde kendini en iyi anlatacağı beatle beraber seslendirip bana yollarlarsa cidden kaliteli bir iş yapacağına inandıysam derecelere göre beat desteğinde bulunacağımı belirttim. Kaliteli müzik bulmanın zor olduğu bir zamanda güzel bir aşama olduğunu düşündüm. Son durum; herkes istekli, şarkılar geliyor. Afişlerde 15 Temmuz demiştim ama o tarihi iptal ettik daha 1-2 ay uzayacağını söylemek istiyorum buradan. Albümün herkese ulaşmasını istiyorum, o yüzden günden güne satış noktalarını arttırıyoruz. Yakında her yerde olacak diyebilirim. Hiphop Shoplar'a verdikleri desteklerden ötürü teşekkürlerimi sunarım.

Yeni projelerinde farklı tarzlara kayacağından bahsettin. Kafanda neler var paylaşır mısın ?

Kendi grubumla birşeyler yapmak istiyorum. Müzik bakımından sınır tanıyamam. Yakın gelecekte gelecek albümlerde onların etkisi de çok olacak. Müziğimin gelişmesinde çok büyük roller oynuyorlar. Canlı enstrumanlar kullanıyoruz artık, bu çok artı bir aşama diyebilirim. Elektronik soundlardan tutun diğer soundları barındırabiliriz. Kafamdakileri anlatsam Boğaz Köprüsünü gösterebilirsiniz bana. Git atla çocuğum falan diyebilirsiniz : ) Kafamdakiler beni öldürüyor, bir yandan da ölümsüz yapıyor. Kendi bandrollü albümümde metal vokaller yapacağım, en çılgını bu olabilir mesela : )

Amerika'da biri Element (Custom Made) diğeri de Outerspace, Reef The Lost Cauze, Sadistik gibi isimlerin bulunduğu 2 albüm hazırlığı içerisinde olduğunu duyduk. Bu projeler hakkında bilgi verir misin ?

Kalıbımda durmayı sevmeyen biriyim. Sürekli bir şeyler üretmeliyim, üretirsem var olurum, kalıcı olurum düşüncesine sahibim. Oturan adamın yaptığı en büyük yetenek koltukta bir tarafının izi çıkmasını sağlamaktır. Ben böyle bir iz bırakmak istemiyorum. Nasıl yabancı prodüktörler dünyada isim sahibiyse, saygı sahibiyse, bende öyle olmak istiyorum. Çünkü hiç bir eksik yanımız yok. Onların parası çoksa bizim de arzumuz, isteğimiz çok. Başarabiliriz. Element ile olan albüm çok ideal bir albüm olacak diyebilirim konsept bakımından. Diğer ikinci albüm de çok sıra dışı olacak diyebilirim. O albüm depremin kırılma noktası olacak. Bir kaç şirketle konuşuyorum istediğim yerler var onlarla anlaşırsam yakın zamanda daha da hızlanacak bu proje. Çok heyecanlı anlatamam ancak vakti gelince yaşatabilirim : )

Türkiye'de bu müziğe yönelen insanlarla ilgili mutlaka ki gözlemlerin vardır. Bu gözlemlerini bizimle paylaşır mısın ?

Kolaya kaçmaya çalışıyorlar. Araştırmaktan kaçınıyorlar. Ben her zaman sohbete açık bir adamım, yeter ki yapacağım, geliştireceğim kendilerini desinler ama hiç bir altyapısı olmayan birine sadece heves için de bir şeyler vermem ki. Sonuçta herkesin yetenekleri farklıdır aynı olsa zevkler ve renkler kavramı oluşmazdı. Geçici hevesler içinde müziği kirletmemize hiç gerek olacağını düşünmüyorum. Nasıl bir plastiği doğaya atarsanız kaybolması yıllar alırsa müzikte böyle bir şey. Atmosfere yaydığınız an etkisi yayılır ve kalıcı zararlar verebilir. Dünyayı takip etmekten çekiniyorlar. Myspace gibi bir nimet var önümüzde artık o kadar zor değil istediğiniz tarzlarda müzik bulmak. Sınırlamayın kendinizi. Hayatımda en uyuz olduğum kelime "İmkansızdır" kelimesidir. Bunu ancak denemekten korkanlar kullanır.

Albümde Element ve Akream ile ortak çalışmaların bulunuyor. Bu isimler ile ilgili bilgi verip, çalışmaların nasıl gerçekleştiğinden bahseder misin ?

Element benim için çok önemli bir MC'dir. Custom Made grubunun başarılı bir üyesidir. Babygrande etiketinde daha önce çıkardıkları 2 Custom Made albümünde kendini yeterince kanıtlamıştı Ve ardından kendi solo albümüyle iyi bir dinleyici kitlesine ulaştı. İstediğim vokalleri yapan bir MC, onla çalışırken zevk duyuyorum. Hazırladığımız bir albüm var, müzikleri üstünde uğraşıyorum. Ocak ayına kadar yetiştirmeye çalışıyorum ama yoğunluğa bağlı biraz daha gecikebilir de. Akream, Alaska'da yaşayan saygılı bir rapperdır. Çok önceden grupları vardı oradan çalışmak istediklerine dahil mesaj atmışlardı oradan bir tanışıklığımız vardı albüme de almak istedim . İki arkadaşım da güzel performans sergilediler bu albümde diye düşünüyorum. Aslında albümde bir isim daha olacaktı Doomtree'den Mike Mictlan, sağolsun myspaceleriyle ilgilenen arkadaşlar ulaştırmayı unutmuşlar beati. Geçen haftalarda bir mesaj geldi. "Dostum beat nerde hala bekliyorum" diye : ) sonra sorunu anladık, özür diledi. Oluyor böyle aksaklıklar arada : )

Müziğini üretirken kullandığın hardware ve software ekipmanlar nelerdir ?

Hardware olarak; Axiom 25, Keystation 88es. M-Audio candır kandır. Software olarak Mind in Mind'ı Fl studio'da yaptım, bütün her şeyi onda hallettim. Çoğu kişi duyunca şaşıyor FL Studio dan böyle işler çıkmasına. Ama hep dediğim gibi ne kadar kurcalarsan o kadar şey bulursun. Şimdilerde Reason'da yapıyorum müzikleri. Studio'da Cubase ve çeşitli enstrumanlar kullanıyorum. Ama Pro-Tools ve Apple'ın mükemmel uyumunu yabana atmayalım, imkan yarattığım an geçmeyi düşünüyorum. Tavsiye de ederim.

Bir beati dinlerken senin gözünde onu güzel kılan şey nedir ?

Bana zevk vermeli beni etkilemeli. Yemek gibi düşünün bir beati. Kullandığınız malzemeler ne kadar taze olursa çıkacak ürün de o kadar lezzetli olur. Ve tok da olsanız o tadı aldığınız zaman sürekli istersiniz ondan biraz daha tatmak. Benim için böyledir. Sürekli dinlenilecek kalitede olmalıdır. Sabit olmamalıdır, heyecan olmalıdır, beni takibe zorlamalıdır. Dinlerken yorulmamalıyım, girişi uzun ve sıkıcı olmamalıdır etkileyici olmalıdır. Sabit melodiler olacaksa bile ölümcül melodiler olmalıdır. Drum Kit uyumu mükemmel olmalıdır. İyi seçimler sağlanmalı. Kısacası yapmak için yapılmış bir beat olmamalıdır : )

Türkiye'de beat yapan kişi rap yapan kişi kadar saygıyı ve olumlu tepkiyi yeteri kadar alamıyor ve piyasada çıkan albümlere bakınca övgüyü alan her zaman vokali yapan kişi oluyor bunu neye bağlıyorsun ?

Yetersiz bilgi ile yetişiyorlar. Ön plana çıkarmak istiyorlarsa işlerini taviz vermemeliler yoksa hala 2. planda kalırlar. Bu çok üzücü bir durum evet senin müziğin sen olmasan o şarkılarda olmayacak. Beatmaker bir MC'yi güçlendiren en büyük etkendir. En kötü MC'yi bile yükselten birinci etkendir. Kaliteli müzik yaptığına inanıyorsan taviz vermemekle başlayabilirsiniz. Çalışın, harcayın, studiolara gidin, enstrumanlarla çalışın, kafanızda bir fiyat belirleyin, sizinle çalışmak isteyenlere sunun. Eğer hala beleş müzik davası devam ederse beatmakerlar için de geçerli hala aynı kalacağız. Hiç bir değişiklik olmayacak. Korkmayın bu kadar zor bir şey değil. Tamam yine isteyen müziğini beleşe verebilir bu içsel bir mesele, dediğim gibi. MC'ler verdikleri konserle, aldıkları sahnelerle ücretlerini kazanıyorlar, ya biz ? Bunun farkına varalım . Müzik yapmak o kadar kolay bir olgu değil. Biz sürekli takip etmek zorundayız, araştırmak, irdelemek, denemek, uygulamak, sentezlemek durumundayız. Ve bunları yapmak kalem silgiyle olacak işler değil, bir sözü yazıp silebilirsiniz ama yaptığınız beatteki sample, drum kit, mixini saniyede yapamazsınız. Yeni ürünler almak zorundayız. Müzik teknolojisi durmuyor sürekli ama sürekli ilerliyor. Birbirimizi kandırmayalım, iki program bilmekle üst seviyelere gelinmiyor. Keşke öyle olsa ama harcamak zorundayız, biz o ürünleri almak ve müziğimize yansıtmak zorundayız. Bunu başarabilirsek güncel kalırız. İmkansızlık diye bir şey yoktur, isteyen adam her yerde yapar. Ben "Düşünmekten Bir Hal Oldum" u, 2 internet kafe, arkadaşlarımın evlerinde geze geze yaptım. Çantamda Fl studio CD'si, kulaklıkla gezdim. Bulduğum her yerde müzik yaptım. Neden ? Çünkü istediklerimi yapmak için gerekli olan en basitinden PC'ye bile sahip değildim. Hepsini müziğimle kazandım. isteyen adam heryer de kaliteli müzik peşinde koşar.

Eklemek istediğin bir şey var mı ?

Öncelikle saygı duyduğum Hiphoplife ailesine bu güzel röportajı yaptığımız için teşekkürlerimi sunarım. Kalitemizi arttıracaklar işler yapmaya devam edeli. Ben inanıyorum çok iyi yerlere geleceğiz. Herkese teşekkürler.

Beatmakerlık iki dum tıslık arabesk sample üstü döşemek değildir. Beatmakerlık 10 dakikada yapılan bir sanat değildir. Geceni gündüzünü araştırmadan, emeğin karşılığını hak edecek kaliteye erişmeden isim peşinde koşmak değildir. Kuru gürültü yapmak değildir. Nerden geldiğini sormadan kullanmak, "Abi drum kit var mı" ya da "sample bulabileceğim site var mı" diye sormak değildir. "Püff sample var bunda keşke olmasa" demek yine hiç değildir. Sabretmeden ürün almak değildir. Saygıyı insanlardan sen kazanırsın, saygıyı parayla almak değildir. Gerçekten öğrenmek isteyen birine öğretmemek değildir. Kaliteyi 1. kural görmeyen ve inadına yeteneksiz olduğunu kabul etmeden yapmak olsun diye yapmak yine hiç değildir.

Kimera Candela Myspace: www.myspace.com/kimeracandela
https://anadolurap.yetkin-forum.com

Müziğim Işık Şiddetindedir(kimera candela röportajı)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Pompalamasyon(Diyar Pala Röportajı)