AnadoluRAP Özel
Merhabalar,
Sitemize hoş geldiniz,sitemizde son çıkan hiphop albümleri,hiphop'cu röportajları ve daha birçok şey ile turnuvalarıda bulabilirsiniz
DAHA KALİTELİ BİR HİZMET İÇİN ÖNCESİNDE ÜYE OLUNUZ.!
AnadoluRAP Özel
Merhabalar,
Sitemize hoş geldiniz,sitemizde son çıkan hiphop albümleri,hiphop'cu röportajları ve daha birçok şey ile turnuvalarıda bulabilirsiniz
DAHA KALİTELİ BİR HİZMET İÇİN ÖNCESİNDE ÜYE OLUNUZ.!
AnadoluRAP Özel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AnadoluRAP Özel

AnadoluRAP Özel

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yapDa Poet (Reset Magazine) <!—www.myrapstyle.forumsmusic

Da Poet (Reset Magazine)

YazarMesaj
PatroN
Admın
Admın
PatroN

Aktiflik :
Da Poet (Reset Magazine) Left_bar_bleue705 / 999705 / 999Da Poet (Reset Magazine) Right_bar_bleue

Rep Puanı : 1035
Rep PuaN : 7

Da Poet (Reset Magazine) Empty
MesajKonu: Da Poet (Reset Magazine)   Da Poet (Reset Magazine) Icon_minitimeC.tesi Nis. 04, 2009 6:56 am

Kısa süre önce "Selam Dünyalı" adlı yeni solo albümünü satışa sundun. "Dünyayı Kurtaran Adam"a bir çok göndermenin olduğu albüm ve albüm için organize ettiğin "Selam Dünyalı Release Party" hakkında bilgi verebilir misin?

Parti belki de son zamanlarda yapılmış en iyi underground partiydi. Çok iyi bir mekanda çok iyi bir ses sistemiyle yapılmadı ama insanların ilgisi ve mc'lerin performansları muazzamdı. Bu tip az ama öz organizasyonlara ihtiyaç var. Buna da ilgi gösteren herkese teşekkür ediyorum.

Underground olarak satışa sunulan albümler beklenilen ilgiyi görüyorlar mı? Bu müziğin piyasasının nasıl işlediği hakkında bilgi verebilir misin?

Tabii ki albümler ilgi görmüyor yeterince. İnternet gibi bi ortam varken ilgi görmesini de beklemiyorum. Her malın alıcısı bellidir, almak isteyen Türkiye'nin öbür ucunda bile olsa alıyor, geri kalan kocaman güruhsa bunu internete veriyor -indiriyor- benim veya bu işle uğraşan insanların verdiği emeği çalıyor. Yani artık her şey internetten yürüyor bu piyasada. Pek hoş bir durum değil bu, organizasyonlara katılımdan tutun albüm satışlarına kadar her şeyi olumsuz etkiliyor.

Genelde Da Poet denilince akla ilk olarak beatmaker kimliği gelir. Müzikal kimliğinin, senin için lirikal yönünden daha başarılı ve daha önde geldiğini söyleyebilir miyiz?

Yani MC olarak kendimi bu kadar geri plana da atmak istemem. Sonuçta benim sadece mc olarak kazandığım özellikle biri Freestyle King olan 2 yarışma, yaptığım birçok albüm, sahne aldığım yüzden fazla konser var. Tabii ki ben her zaman söylemişimdir benim ön plandaki yönüm müzik prodüksiyonudur diye. O konuda hala iddiam devam ediyor, edecek de.

Türkçe Rap'in zirvesinde kabul edilen Ceza'nın underground çıkışlı "Evin Delisi" adlı albümünde bir çalışman bulunuyor. Bu çalışma istediğin yönde bir destek ve neticesinde kazanç sağladı mı sana?

Şüphesiz Ceza Türkiye'nin rap adına en ünlü ismi, otomatikman onun sahip olduğu geniş kitle tarafından sizin de bilinmenize takip edilmenize yol açıyor bu. Güzel sonuçlar doğurdu benim açımdan, tanınmama yardımcı oldu.

Geçtiğimiz senelerde Hiphoplife.net adlı internet sitesinin düzenlediği Freestyle King yarışmasında birinci oldun. Buna ek olarak Patos Music Project'in düzenlediği bir başka yarışmada da Raziel Nisroc'la birlikte T-Rap birincisi seçildin. Tüm bu derecelerin müzik hayatına olan etkilerinden bahseder misin?

Sanırım buna da aynı cevabı vereceğim. Bu yarışmalarda tanınmama katkıda bulundu, daha çok yorum aldım, daha çok konsere davet edildim, adım daha çok telaffuz edildi. Bunun dışında hayatımda pek bir şey değişmedi. Kanımca çok çok da büyük başarılar değil. Amacım daha büyükleri.

Dinleyiciler olarak biz yeni çıkan albümünden sonra eski albümlerinle karşılaştırma yapıyoruz; bireysel olarak gelişmeleri ve değişiklikleri kendimize göre yorumluyoruz. Madalyonun diğer yüzünde, üretici koltuğunda oturan biri olarak sen, albümlerinin dünden bugüne çizgisini nasıl değerlendiriyorsun?

2005 Sert Ünsüzler albümünden bu yana müziğim çeşitli değişimler yaşadı. Yaptıkça daha da kendini buluyor, kendi stilinize sahip oluyorsunuz. (Ne yazık ki Türkiye'deki mc'lerin ve beatmaker'ların en büyük eksikleri bu: Araştırma yapmamaları, bir stile, bir sounda sahip olamamaları.) Müzik yapmaya başlarken bilmediğiniz birçok şeyi öğreniyor, insanlar tanıyor, albümler dinliyorsunuz ve bunların hepsi sizi değiştiriyor. İnsanlara sunduğunuz yemeğin içinde bir lezzet olarak yer alıyor. Ben bir stile sabit olan ancak kendini tekrarlamayan bir müziğin taraftarıyım. Bundan sonra da müziğimde değişimler devam edecek, hayatta ne sabit ki?

Biliyoruz ki artık müzik yapmak da, müziğe ulaşmak da çok kolaylaştı. Senin gibi müziği alt zeminden belli bir yerlere getiren biri için bandrollü albüm yapmak da kesin bir çözüm gibi durmuyor sanırım. Bu konudaki düşüncelerini alabilir miyiz?

Bandrollü albümün sanırım o bandrolündeki hologram insanların gözünü çok alıyor, çok aldatıyor insanları. Türkçe Rap'te son 2 senedir üstünde bandrol olup da başarılı bulduğum şahsen hiç bir albüm yok, isteyen üstüne alınabilir. İlk önce mesele müzik olarak, mesaj olarak, duruş olarak ortaya ne koyduğunuzdur. Yoksa kültür bakanlığı parayı basan herkese bandrol verebiliyor. İşte parayı basanlar da düdüklerini, kulaklarımızı tırmalaya tırmalaya çalıyorlar!

2009 yılı içerisinde seni ne gibi çalışmalar ve projeler içinde görebileceğiz, bilgilendirir misin bizi?

İlk defa buradan açıklıyorum; Da Poet & Patron albümünün ikincisi gelecek, çok farklı bir soundla. Ayrıca kendim bir EP yapacağım, ismini de yakında açıklayacağım. Yıl sonuna doğru büyük sürprizler olabilir.

Seni merak edenlerin çalışmalarını takip edecebileceği güvenilir adresler nelerdir?

myspace.com/dpdapoet , da-poet.net , hiphoplife.net .
https://anadolurap.yetkin-forum.com

Da Poet (Reset Magazine)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Da Poet'ten Son Haberler!
» Da Poet - Selam Dünyalı (Video Klip)
» Da Poet – Selam Dünyalı (full albüm)
» Da Poet - Barış İçin Savaş (full albüm)